Committees

Board Appointments

Standing Committees

Electoral Area Directors’ Committee (Terms of Reference)
Director Goodings 
Director Hiebert
Director Rose 
Director Sperling 

Invasive Plant Committee (Terms of Reference)
Director Goodings
Director Hiebert
Director Sperling

Regional Parks Committee (Terms of Reference)
Director Fraser 
Director Goodings 
Director Michetti 
Director Rose 

Solid Waste Committee (Terms of Reference)
Director Ackerman or Altternate
Director Bumsted or Alternate
Director Goodings or Alt Director Sperling
Director Nichols or Alternate
Director Rose or Alt Director Hiebert

Select Committees

Chetwynd Public Library Advisory Committee (Terms of Reference)
Director Rose
Councillor Galbraith
Tanya Harmacek
Sara Hoehn
Ana Peasgood

Health Care Scholarship Criteria Select Committee
Director Ackerman
Director Bumstead
Director Sperling
Director Rose

North Peace Fringe Area Official Community Plan (NPFA OCP) Steering Committee (Terms of Reference)
Director Ackerman
Director Fraser
Director Goodings
Director Hiebert
Director Sperling
Bill Adair
Edward Albury
Matt Austin
Wendy Basisty
O’Brien Blackall
Doug Boyd
Fred Burrows
Jim Collins
Myron Dirks
Sascha Fesenko
Brad Filmer
Ken Forest
Nicole Hansen
Diane Hunter
Renee Jamurat
Corey Johsson
Mike Kurvers
Sarah McDougal
Jim McNight
Patrick McPhillips
Glyniss Maundrell
Tony Pellet
Ann Sawyer
Merilyn Scheck
David Smith
Ethelann Stewart
Dave Tyreman
Karrilyn Vince

Solid Waste Management Plan Monitoring and Advisory Committee (Terms of Reference)
Doug Beale, District of Tumbler Ridge
Joe Braun, Tervita Corporation
Blair Deveau, Village of Pouce Coupe
Henry Dyck, Excel Transportation
Mike Fitzgerald, Area ‘B’
Paul Gordon, District of Chetwynd
Lindsay Heal, Recycle It
Kevin Henderson, City of Dawson Creek
Rob Henry, Area ‘E’
Wayne Hiebert, Area ‘D’
Ryan Nelson, District of Taylor
Sally Paquette, Chetwynd Lions Club Recycling
Corey Pomeroy, Oscar’s Disposal
Victor Shopland, City of Fort St. John
TBD, District of Hudson’s Hope

Legislated / Bylaw Commissions or Committees

Chetwynd Civic Properties Commission (Bylaw No. 1058)
Director Nichols
Director Rose
Councillor Wark 
Councillor Galbraith 
Walter MacFarlane
Larry Houley

Electoral Area ‘E’ Industrial Development Committee / Commission
Director Rose

Emergency Executive Committee (Bylaw No. 1599)
Director Ackerman
Director Bumstead
Director Goodings
Director Hiebert
Director Rose
Director Sperling
CAO

Fire Management Committees (FMC)
FMC – Chetwynd
Director Rose
Mayor Nichols, District of Chetwynd 
FMC – Dawson Creek / Pouce Coupe 
Director Hiebert
Mayor Bumstead, City of Dawson Creek or designate
Councillor Lavoie, Village of Pouce Coupe Mayor or designate
FMC – Fort St. John 
Director Sperling
Mayor Ackerman, City of Fort St. John Mayor or designate 
FMC – Moberly Lake (Fire Agreement)
Director Rose
FMC – Taylor (Fire Agreement)
Director Sperling
Director Hiebert
Mayor Fraser or representative of Council 
FMC – Tomslake (Tomslake Fire Agreement)
Director Hiebert 

North Peace Airport Commission (Bylaw No. 998)
Director Goodings and Arlene Boon – Electoral Area B 
Director Sperling and Jim McKnight -Electoral Area C 
Mayhor Heiberg and Robert Norton – District of Hudson’s Hope
Councillor Stewart and Moira Green – City of Fort St. John
Councillor Taillefer and Mayor Fraser – District of Taylor

North Peace Leisure Pool Commission (Bylaw No. 1855)
Director Goodings and Arlene Boon – Electoral Area B
Director Sperling and Alvilda (Willi) Couch – Electoral Area C
Councillor Bolin and Councillor Grimsrud – City of Fort St. John

Parcel Tax Roll Review Panel (Terms of Review)
Director Goodings
Director Sperling
Director Hiebert
Christina Wards, Collector 

Rural Budgets Administration Committee (Bylaw No.s 1166 and 1853)
Director Goodings
Director Hiebert
Director Rose 
Director Sperling

Board Liaison Appointments to Outside Agencies 

Alaska Highway Community Society 
Director Hiebert
Director Goodings 

Buick Arena
Director Goodings 

Charlie Lake Conservation Society 
Director Sperling 

Chetwynd Communications Society 
Director Rose
Mayor Courtoreille, District of Chetwynd 

Chetwynd Library
Director Rose 

Clearview Arena 
Director Goodings 

Fort St. John Results Based Pilot Project Public Advisory Group (Terms of Reference)
Director Fraser
Director Goodings (Alternate) 

Invasive Plant Council of BC 
Director Hiebert 

Municipal Finance Authority of BC 
Director Rose
Director Sperling (Alternate) 

Municipal Insurance Association of BC
Director Goodings 
Director Bumstead

North Peace Fall Fair Society
Director Goodings 

Northeast Strategy Advisory Group 2015 
Director Goodings
Director Ackerman (Alternate)

Northern Development Initiative (NDI) Trust – NE Regional Advisory Committee (Terms of Reference)
Director Goodings
Director Hiebert
Director Rose 
Director Sperling

Peace Region Non-Profit Committee Fund (BC Hydro go Fund)
Director Sperling
Carol Kube

Peace River Agricultural Development Fund (PRAD)
Director Hiebert

Regional Community Liaison Committee – Site C Clean Energy Project
Director Goodings
Director Hiebert
Director Rose
Director Sperling

Tumbler Ridge Museum Foundation / Tumbler Ridge UNEXCO Global Geopark
Director Fraser

Industry Sector Liaison Appointments

Coastal Gas Link Pipeline
Director Rose 

Environmental Assessment Project Working Groups  

Hermann Mine
Director Rose
Crystal Brown, EA Manager

Kemess Underground Mine
Director Goodings

Northern Gateway – Enbridge Pipeline
Director Goodings

Red Willow Wind Project
Director Hiebert

Silverberry Secure Landfill
Director Goodings

Site C Project Working Group
Director Fraser
Director Goodings

Sukunka Coal Project
Director Rose 

Westcoast Connector Gas Transmission (WCGT)
Director Rose
Director Goodings
Crystal Brown, EA Manager

Wolverine East Bullmoose Mine Review Committee
Director Rose